Pokoje dziecięce - sztuka równowagi

Pokój dziecięcy to miejsce, w którym nasza pociecha powinna czuć się komfortowo i bezpiecznie. Wnętrze, w którym porusza się dziecko winno być tak zorganizowane aby bez niepotrzebnych zakazów i nakazów mogło się po nim bezpiecznie poruszać. Wraz z rozwojem i wzrostem naszej pociechy zmieniają się też jej potrzeb. Dobrze zatem tak projektować wnętrze aby zmieniało się ono wraz z kolejnymi etapami rozwoju i mogło posłużyć przynajmniej na przestrzeni kilku lat (od 2 do 4). Umożliwiając zmianę lokalizacji mebli i przeprowadzając zmiany kosmetyczne w postaci tekstyliów i różnego rodzaju dodatków.

Pokój powinien być odzwierciedleniem naturalnych potrzeb i zainteresowań dziecka. Pierwszy i część drugiego roku życia zazwyczaj dziecko spędza w pobliżu rodziców – sypialnia, pokój dzienny. W przełomowym momencie, kiedy idzie do przedszkola i zaczyna odkrywać własne ja, jest idealnym momentem do stworzenia mu jego wymarzonej i bezpiecznej przestrzeni. Dzieci z natury są bardzo ruchliwe i beztroskie, ważnym jest zatem aby zorganizować im jak najwięcej przestrzeni, oczywiście w miarę możliwości lokalowych. Własna przestrzeń pobudza kreatywność, zwiększa samodzielność, stymuluje i wpływa pozytywnie na kreatywność. Podstawowym elementem na pewno jest bezpieczeństwo, dostosowanie wysokości mebli do rozmiarów pociechy i do jej możliwości manualnych. Meble powinny być proste i stabilne, dostosowane do gabarytów dziecka a najlepiej regulowane. Łóżko winno być zlokalizowane najdalej od drzwi, co pozwoli na zniwelowanie hałasów dochodzących z reszty mieszkania. Przy lóżku konieczne przyda się lampa nocna o niskiej emisji światła, tak aby stworzyć odpowiedni nastrój do snu. Dzieci często nie chcą zasypiać przy całkowicie zgaszonym świetle, dlatego taka klimatyczna lampa znajdzie tu zastosowanie. Do rozwoju kreatywności dzieciom przyda się spory blat umożliwiający rozwijanie swoich inwencji twórczych. Półki, regały i miejsca do przechowywania zabawek i skarbów naszego malucha powinny być tak zorganizowane aby umożliwić w bezpieczny sposób korzystanie z każdych ich wysokości. Pojemniki na zabawki mogą występować w postaci modułów, służąc jednocześnie za siedziska. Podłoga winna być odporna za zabrudzenia, łatwa w utrzymaniu, nie śliska, dywany, chodniczki powinny być w bezpieczny sposób przymocowane do podłoża, najlepiej za pomocą siatki antypoślizgowej.


Kolory w pokoju dziecka winny być stonowane, niedrażniące i na pewno nie w nadmiarze. Należy pamiętać o tym, że samo wyposażenie pokoju dziecięcego oraz zabawki wniesie do wnętrza kolory. Wybierając kolory do pokoju dziecka, najlepiej ograniczyć je do dwóch lub trzech barw. Winny też być one dopasowane do wieku dziecka. Niemowlaki nie widzą kolorów, dlatego też wybierając koloru należy pamiętać żę niemowlę lubi kolory zdecydowane i kontrastowe. Przy nieco starszych pociechach bardzo dobrze sprawdzą się kolory pastelowe, o małym nasyceniu, z jednym zdecydowanym akcentem kolorystycznym. Każdy z kolorów ma wpływ na nasze emocje, samopoczucie dlatego ważne jest by dobierać je rozważnie. Pożądanym elementem okazuje się tapeta na jednej ze ścian. Może ona przedstawiać ulubionych bohaterów z bajek lub stanowić kolorowankę, która rozwija zdolność kreatywnego myślenia.


Podsumowując, pokój dziecięcy przede wszystkim powinien stanowić bezpieczne miejsce do rozwoju naszej pociechy. Stanowić dla niej miejsce, w którym będzie się czuła komfortowo i swobodnie, będzie chciała spędzać tam czas. Poniżej propozycja pokoju dla niespełna 4 letniej dziewczynki.73 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie